Council Honors

Companion of the Secret Vault

  • 2013 Phillip J. Sherman
  • 2013 Maurice C. “Bud” Himes
  • 2014 George L. Marshall
  • 2015 Emory J. Ferguson
  • 2017 Michael F. Feld
  • 2018 Jack C. Wade
  • 2021 Thomas H. Nesbit
  • 2021 James C. McGee

Columbian Award

  • 2014-2017 James C. McGee

Mordhurst Award

  • 2019 Hiram O. Williams, Jr.

Ish Sodi Award

  • 2008 Thomas Mccrickard *
  • 2008 Emory J. Ferguson
  • 2008 Maurice C. Himes
  • 2008 George L. Marshall, Jr.
  • 2008 Phillip J. Sherman
  • 2009 Jack Elliott *
  • 2009 Charles Moats *
  • 2009 William J. Burfitt
  • 2010 C. Sterling Hughes
  • 2010 Kelly Mcmichael
  • 2010 Ronald L. Thomas *
  • 2011 James C. Mcgee
  • 2012 Ricky C. Kilgore
  • 2013 Richard C. Beck
  • 2013 Charles W. Singleton
  • 2014 Wayne D. Jordan
  • 2014 Raymond C. Dunn
  • 2014 Michael Feld
  • 2014 Charles A. Hartley †
  • 2014 Sidney R. Cooley, Sr.
  • 2014 Kenneth B. Baker
  • 2015 J. Barney Lusk *
  • 2015 Jerry Ogletree
  • 2015 Hiram O. Williams, Jr.
  • 2016 Wesley Mark Lane
  • 2017 Timmy W. Ivey
  • 2018 Ronald G. Andress
  • 2018 Jamie A. Smith
  • 2019 William A. Carter
  • 2020 W. Scott Wadsworth
  • 2021 Anthony Mark Stillwell

* Denotes Deceased
† Denotes Suspended
# Renounced Masonry
% Denotes Demitted


Cryptic Mason of the Year

  • 1975 Charles A. Guthrie*
  • 1976 William H. Arnold*
  • 1977 Roy L. Wood*
  • 1978 Joseph E. Simpson, Sr.*
  • 1979 Guin O. McKinney*
  • 1980 James M. Christopher, Sr.*
  • 1981 Jesse W. Locke*
  • 1982 Weldon H. Roberts*
  • 1983 James C. Nuss*
  • 1984 Joseph P. Jones*
  • 1985 Wayne R. Hammond*
  • 1986 Earl P. Woodall*
  • 1987 Calvin C. Snow*
  • 1988 Doyle W. Ealy*
  • 1989 Johnny A. Baker*
  • 1990 George B. Boyd, Jr.*
  • 1991 James W. Smith*
  • 1992 Fred L. Graham*
  • 1993 Michael L. Jones
  • 1994 Patrick B. Bleakley
  • 1995 Charles L. Ingram
  • 1996 Howard E. Hayes*
  • 1997 Wayne D. Jordan
  • 1998 Fred L. Graham*

  • 1999 Charles L. Turk*
  • 2000 Gerald D. Kelley, Sr.*
  • 2001 Phillip J. Sherman
  • 2002 Jack C. Wade
  • 2003 Thomas H. Wilson
  • 2004 Arthur L. Campbell, III #
  • 2005 Teddy R. Grogan, Jr.
  • 2006 H. Spencer Stewart*
  • 2007 John H. Hicks, Sr.*
  • 2008 Ronald L. Thomas*
  • 2009 Marion P. George*
  • 2010 George F. Mills
  • 2011 William C. Snyder*
  • 2012 Charles W. Singleton
  • 2013 Kenneth B. Baker
  • 2014 Raymond C. Dunn
  • 2015 Michael F. Feld
  • 2016 Jerry C. Olgetree
  • 2017 James D. Wyatt, Jr.
  • 2018 Joel I. Bryant
  • 2019 Richard R. Losch
  • 2020 James C. McGee
  • 2021 Nicholas T. Barnes

* Denotes Deceased
† Denotes Suspended
# Renounced Masonry
% Denotes Demitted


Adult Leadership Award

  • 1997 Joan S. Murphy*
  • 1999 L. P. “Pat” Wetzel
  • 2001 James C. McGee
  • 2004 Karl F. Reed, II
  • 2006 Phillip Stenzel*
  • 2008 Angeleisha Wilson Hood
  • 2010 Kenneth B. Baker
  • 2011 Lori Olive
  • 2012 Kathy McGee*
  • 2013 Jennifer Mulkey
  • 2014 William J. Burfitt, Jr.
  • 2016 Arthur Robert Johnson
  • 2017 Jerry W. Mulkey
  • 2018 William J. Burfitt, Sr.
  • 2019 Wesley Hyde
  • 2020 Steven L. Bumpass
  • 2021 Donna McGee

* Denotes Deceased


Excellence in Youth Leadership Award

  • 2009 Kathryn Bryan Anderson

Lady of the Council

  • 2004 Glenda Himes
  • 2008 Bobbie Ferguson
  • 2008 Helanne Jordan
  • 2008 Rebecca Jordan
  • 2008 Gayle Thomas
  • 2008 Brenda Wade
  • 2008 Cindy Williams
  • 2009 Betty Smith
  • 2009 Anne George
  • 2009 Brenda Mason
  • 2009 Stephanie O’Dell
  • 2010 Lynn Grogan
  • 2010 Peggy Gore
  • 2010 Shirley Hughes
  • 2011 Martha Anne Lee*
  • 2011 Sally Simmons
  • 2011 Kathy McGee*
  • 2011 Nancy Davis
  • 2013 Elizabeth S. Marshall*
  • 2014 Lena “Sam” Burfitt
  • 2015 Debbie Herrington
  • 2016 Lesley Cox
  • 2019 Aprille Andress
  • 2019 Donna Mcgee
  • 2021 Rhetta Carter

* Denotes Deceased